Operační program Praha - pól růstu ČR - VÝZVA 54 - ZAČLEŇOVÁNÍ A PODPORA ŽÁKŮ S ODLIŠNÝM MATEŘSKÝM JAZYKEM

Základní škola Zárubova v Praze 12

PROJEKT:     Společnou cestou k toleranci v multikulturním světě II.
Registrační číslo projektu: CZ.07.4.68/0.0/0.0/19_071/0001638

Projekt je zaměřen na kombinaci témat - podpora dětí s odlišným mateřským jazykem (dále jen OMJ), projektová výuka ve třídách, komunitní aktivity apod. podporující proinkluzivní prostředí školy. Kombinací výše uvedených aktivit chceme vytvořit rámec kontinuální podpory integrace, spolupráce a vytváření pozitivního a podpůrného multikulturního prostředí.

Prioritní cíle projektu:

1. Zlepšení podmínek pro vzdělání žáků z řad cizinců - intenzivní práce s cizinci se zapojením zkušených pedagogů a lektorů (př. pomoc se začleněním do multikulturní společnosti, zintenzivnění proinkluzivnosti; odstranění negativních stereotypů a předsudků ve společnosti aj.)
  2. Šíření a aplikace proinkluzivních témat mezi všemi žáky školy prostřednictvím nejen běžných hodin, ale
  3. zejména cíleným projektovým vyučováním.
  4. Šíření osvěty o problematice inkluze mezi členy pedagogického sboru - zejména reflexe zahraničních stáží
  5. Důraz na sociální komunikaci žákovských kolektivů.

Naplnění cílů - pomocí synergie vybraných podpůrných opatření - kombinací aktivit projektu, jejich četností a intenzitou a také individuálním cíleným přístupem.

AKTIVITY REALIZOVANÉ V RÁMCI PROJEKTU

• Intenzivní jazykové kurzy češtiny jako druhého jazyka
  • Prázdninové jazykové kurzy
  • Doučování dětí s OMJ ve školách
  • Projektová výuka – třídní projekty dopolední pro jednotlivé třídy; půlroční kontinuální projekty
  • Stáže pedagogických pracovníků
  • Tematická setkání s rodiči za účasti externího odborníka (Meta, Proxima Sociale apod.)
  • Komunitně osvětová setkávání
  • Volnočasové kluby

Spolupráce v projektu

Banner Meta o.p.s

Projekt ZeMěMy 2020

Integrace cizinců na Praze 12

ZŠ Zárubova

ZeMěMy se stalo již každoroční podzimní tradicí všech základních škol Prahy 12, financováno je z projektu „Podpora integrace cizinců MČ Praha 12 – rok 2020“, podpořeného Ministerstvem vnitra a MČ Praha 12. Organizace a koordinace ročníku 2020 se ujal tým pedagogů u nás - na Zárubovce a pro všechny zapojené školy se jednalo vzhledem k opakovanému uzavření škol o ročník nejnáročnější.

Základní filozofií a integračním prvkem je začleňování cizinců - cíleně plánované a realizované aktivity napomáhají vytvářet podnětné multikulturní prostředí kolektivů tříd a celé školy. Metody projektové výuky umožňují všem žákům (a zejména cizincům) odstraňovat jazykovou bariéru a posilovat komunikační, sociální, pracovní a další kompetence.

Na každé škole probíhaly nejrůznější workshopy, společným výstupem se staly dvě knihy:

Etnorecepty z „dvanáctky“ ZDE (bude doplněno)

Etnoworkshopy z „dvanáctky“ ZDE (bude doplněno)

Prezentace zapojených škol:

• ZŠ Angel  - prezentace ZDE
  • ZŠ K Dolům - prezentace ZDE
  • ZŠ Na Beránku - video YouTube ZDE
  • ZŠ Písnická - prezentace ZDE
  • ZŠ Profesora Švejcara - video YouTube ZDE
  • ZŠ Rakovského - video YouTube ZDE
  • ZŠ Smolkova video - YouTube ZDE
  • ZŠ T. G. Masaryka - prezentace ZDE
  • ZŠ Zárubova prezentace ZDE

Pravidelný společný festival nahradila instalace výstavy v OC Plaza Novodvorská (od 15. prosince 2020 do 15. ledna 2021).

Děkujeme InBázi za bonusové aktivity, které obohatily společné výstupy – oba výše uvedené „etnonápadníky“. Posláním organizace je mj. vytváření bezpečného a otevřeného prostoru k vzájemnému poznávání a porozumění mezi dětmi českými a dětmi jiných národností a kultur.

Největší poděkování patří všem pedagogům, kteří i ve velmi nepříznivé době věnovali kreativitu  a obrovské úsilí úspěšnému naplnění cílů a výstupů projektu – ZŠ Angel, ZŠ K Dolům, ZŠ Na Beránku, ZŠ Písnická, ZŠ Profesora Švejcara, ZŠ Rakovského, ZŠ Smolkova, ZŠ T. G. Masaryka a ZŠ Zárubova.

Mgr. Lucie Strejčková a PaedDr. Dagmar Hůlová

ZŠ Zárubova v Praze 12

ZeMěMy

TOULÁME SE SE ŠKOLOU

Logo MV ČRLogo Praha 12

ZŠ Zárubova realizuje v roce 2020 projekt

TOULÁME SE SE ŠKOLOU

(volnočasové aktivity pro žáky školy)

-    pořádáno v rámci projektu:

„Integrace cizinců MČ Praha 12 – rok 2020“

na integraci cizinců

spolufinancovaného

Ministerstvem vnitra ČR a MČ Praha 12

Mosty ke školám 2

SPOLUPRÁCE S NEZISKOVOU ORGANIZACÍ INBÁZE, z. s.

Název projektu: Mosty ke školám 2

Číslo projektu: CZ.07.4.68/0.0/0.0/19_068/0001455

Období: 1. 11. 2019 – 30. 6. 2022

Příloha ZDE

Operační program Praha - pól růstu ČR - VÝZVA 49 - ZAČLEŇOVÁNÍ A PODPORA ŽÁKŮ S ODLIŠNÝM MATEŘSKÝM JAZYKEM

Základní škola Zárubova v Praze 12

PROJEKT:    Společnou cestou k toleranci v multikulturním světě
Registrační číslo projektuCZ.07.4.68/0.0/0.0/18_066/0001381

Prioritní cíle projektu:

3. zejména cíleným projektovým vyučováním.
  5. Důraz na sociální komunikaci žákovských kolektivů.

AKTIVITY REALIZOVANÉ V RÁMCI PROJEKTU

• Intenzivní jazykové kurzy češtiny jako druhého jazyka
  • Prázdninové jazykové kurzy
  • Doučování dětí s OMJ ve školách
  • Stáže pedagogických pracovníků - Prezenzace ze stáže ZDE
  • Komunitně osvětová setkávání
  • Volnočasové kluby

Projekt Výzva 49

CZ.07.4.68/0.0/0.0/18_066/0001381 SPOLEČNOU CESTOU K TOLERANCI V MULTIKULTURNÍM SVĚTĚ
je spolufinancován Evropskou unií.

Zlepšení podmínek pro vzdělání žáků cizinců - zintenzivnění proinkluzivnosti; Odstranění negativních stereotypů a předsudků ve společnosti; Šíření a aplikace proinkluzivních témat, osvěty o problematice inkluze; K naplnění cílů dojde právě pomocí synergie vybraných podpůrných opatření.